antalya

startuje od 2012 roku
Mikrus MR300

W latach 1957-1960 w Polsce produkowany był samochód o nazwie Mikrus. Produkcją nadwozia zajmowała się Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu, a silników WSK w Rzeszowie. Na polskie drogi wyjechało nieco ponad 1700 egzemplarzy, z czego do dziś zachowało się tylko kilkanaście sztuk. Z założenia miało to być auto tanie i łatwo dostępne.

Mikrus przeznaczony był dla 4 osób – 2 dorosłych i 2 małych dzieci. Zamontowano w nim silnik o pojemności 296 cm3 i mocy 14,5 KM, co nie pozwalało na rozwinięcie większej prędkości niż 90 km/h. Początkowo twierdzono, że jego cena nie może być znacznie wyższa od ceny motocykla o podobnym litrażu. To miało sprawić, że samochód będzie się cieszył popularnością i stanie się samochodem masowym.

Jednakże, pomimo dużego zainteresowania, tak się nie stało. Koszty wytworzenia auta były dosyć wysokie, co przekładało się na cenę. Mikrus kosztował 50 tysięcy złotych, co w tamtych czasach stanowiło 50 średnich pensji. Obecnie kilka egzemplarzy tego mikrosamochodu można oglądać w muzeach.

mazowieckie samochody używane