antalya

startuje od 2012 roku
Jakie zmysły wykorzystywać w zabawie z niemowlęciem?

Maleństwo przed trzecim miesiącem życia ma wyjątkowe wymagania. Nie potrafi jeszcze brać udziału w angażujących zabawach i korzystać z rozmaitych zabawek. Najważniejsze dla rozwoju takiego malucha jest więc odpowiednie podejście ze strony rodziców.

Warto nie tylko poświęcać dziecku sporo czasu, ale również robić to w mądry sposób. Dziecko w pierwszych miesiącach życia wykorzystuje przede wszystkim zmysł dotyku i słuchu. Dlatego też takie ważne jest dotykanie, głaskanie i gilgotanie maluszka.

Częste przytulanie i kołysanie pozwoli dziecku nie tylko rozwijać zmysł dotyku, ale również buduje i wzmacnia więzi pomiędzy nowonarodzonym dzieckiem a jego rodzicem. Niesamowicie ważny jest jednak także słuch. Warto jak najwięcej mówić do malucha – szczególnie dobrze będzie przyjmował nucenie oraz rymowanki.

Już na tym etapie dobrze jest również wykorzystywać ilustracje zwierzątek i naśladować ich dźwięki. Bardzo popularną zabawą, angażującą zmysły maluszka i sprawiającą wiele radości, jest popularne „akuku”. Pamiętajmy, że można wykorzystywać je w dwóch wersjach.

Pierwsza z nich to zakrywanie swojej twarzy, a druga przykrywanie twarzy dziecka, na przykład przy pomocą pieluszki. Nie oczekujmy jednak, że dziecko będzie bawić się tak godzinami – im młodsza pociecha, tym mniejsza również zdolność skupienia uwagi.

swede