antalya

startuje od 2012 roku
Historia Syreny Sport

Jedną z najważniejszych legend polskiej motoryzacji jest Syrena Sport. Wyprodukowana w tylko jednym egzemplarzu, niestety nie zachowała się do dziś.

Historia pojazdu zaczyna się pod koniec lat 50. XX wieku, kiedy rozpoczęto prace w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie nad prototypem polskiego samochodu sportowego.

Syrena Sport zjechała z taśmy montażowej w maju 1960 roku. Co ważne, w założeniach auto nie miało trafić do seryjnej produkcji.

Sportowe coupe było wyrazem nowatorskiego sposobu myślenia – pokazywało możliwości stylistyczne i techniczne fabryki. O aucie rozpisywały się zagraniczne czasopisma – we francuskim roczniku samochodowym Syrena Sport pojawiła się w zestawieniu samochodów roku, a we włoskim dzienniku okrzyknięto ją najpiękniejszym samochodem, który został zbudowany za żelazną kurtyną.

Syrenę Sport po fazie testów ukryto w magazynach Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Fabryki Samochodów Osobowych w Falenicy, gdzie stała do wiosny roku 1978 lub 1979. Jedyny egzemplarz Syreny Sport został zniszczony i nie zachował się żaden element auta.

https://www.getriebemsm.de/getriebe/233/0/schaltgetriebe,citroen,c8.html www.comid.pl